Życie po upadłości konsumenckiej. Nowy Start!

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zadłużone jest kwestia ewentualnych ograniczeń i utrudnień w funkcjonowaniu osoby, który ogłosiła upadłość konsumencka i otrzymała postanowienie od sądu o umorzeniu zobowiązań. Jak wygląda życie osoby po upadłości konsumenckiej? Jakie posiada ograniczenia? Na te pytania odpowiadamy w ostatniej części naszego poradnika.

Ważne: Dla osoby, która we wniosku zgłosiła wszystkich wierzycieli, nie istnieje żadne zagrożenie. Taka osoba może spać spokojnie. Natomiast w momencie gdy osoba ogłaszająca upadłość konsumencka nie zgłosiła wszystkich wierzycieli do wniosku, istnieją pewne dodatkowe konsekwencje, których musi się obawiać.

Sprawdź najczęściej zadawane pytania:

Czy w przyszłości wierzyciel może upomnieć się o długi po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

W momencie potwierdzenia upadłości konsumenckiej, a więc umorzenia wszystkich długów – wszelkie zobowiązania przestały istnieć. Oznacza to, że wierzyciel nie ma możliwości dochodzenia ich przed sądem. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, wierzyciel, który domagałby się spłaty długów wzbogaciłby się bezpodstawnie, czyli niezgodnie z prawem. Więc sąd odrzuca takie wnioski, a osoba po ogłoszeniu upadłości może spać spokojnie.

Czy mogę nabywać nieruchomości i ruchomości po ogłoszeniu upadłości?

Dla wyjaśnienia: Nieruchomości to mieszkania, domy czy lokale. Ruchomości to samochód lub pralka. I tak, bez żadnej obawy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, można śmiało kupować zarówno ruchomości jak i nieruchomości. Wszystkie dobra, które także zostały po ogłoszeniu upadłości również można zatrzymać.

Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można wziąć pożyczkę lub kredyt?

W dużym stopniu zależy to wszystko od miejsca w którym zostały zaczerpnięte pożyczki lub kredyty. Przykładowo w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej historia kredytowa widnieje przez kolejne 10 lat. W przypadku Biura Informacji Gospodarczej, dane te wykreślone są tuż po wydaniu postanowienia o upadłości konsumenckiej zarówno na wniosek wierzyciela jak i dłużnika. Czyli tam można mieć czystą kartę. Dalej to pozostałe czynniki takie jak miesięczne dochody i koszty. Odpowiedź: Wszystko zależy w dużej mierze od historii kredytowej.

Czy po ogłoszeniu upadłości mogę otrzymać spadek lub darowiznę?

Jeżeli po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej otrzymasz spadek lub darowiznę, to wszystkie te dobra w żaden sposób nie są narażone na egzekucje komorniczą lub dochodzenia w drodze sądowej. O to także więc nie musisz się martwić.

Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej mogę zawrzeć umowę o pracę?

Jeżeli umowa jest zawarta w sposób prawidłowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami w prawie pracy to nie ma żadnej przeszkody, by po upadłości konsumenckiej zawierać nowe umowy o pracę.

Życie po upadłości konsumenckiej

Jak widzisz więc, życie po upadłości konsumenckiej nie różni się w dużej mierze od tego, które prowadzi się przed ogłoszeniem. Co najważniejsze? Pozbywasz się wszystkich długów, przestają Cię nękać komornicy i wierzyciele. Zaczynasz nowe życie z czystą kartą! Jedynym ograniczeniem może być historia w BIK, ale wierzymy, że jak ktoś raz popadł w długi to drugi raz już tego nie zrobi!

Chcesz ogłosić upadłość konsumencką?

Skontaktuj się lub wypełnij formularz

Umów się na darmową konsultację z ekspertami d/s oddłużania.

Masz zadłużoną nieruchomość? Boisz się, że zlicytuje ją komornik? A może masz wyznaczony termin licytacji swojej nieruchomości?

Koniecznie uzupełnij formularz

Zostań partnerem